Беа потребни 24.000 натпревари во европските купови за да се случи чудото во Бачка Топола

Макфакс

18/09/2020

13:07

3.468

ТСЦ од Бачка Топола и ФЦБС (поранешна Стеауа) одиграа натпревар во квалификациите во Лига Европа кој долго ќе се прераскажува.

По регуларните 90 минути и продолжениата немаше победник, дуелот заврши 6:6, а по изведувањето на пенали Стеауа победи 5:4. Играчот на ТСЦ Бањац во третата серија го промаши единствениот пенал.

Стеауа поради коронавирусот во Бачка Топола играше без деветмина од првиот тим, а за натпреварот пројави само 14 фудбалери. Од друга страна ТСЦ цело второ полувреме играа со играч помалку, а во продолженијата се бореа со двајца помалку на теренот.

„Граченоте“ портал специјализиран за фудбалска статистика дека по 24.000 одиграни натпревари во европските купови, дуелот во Бачка Топола е прв на кој двата тима постигнале најмалку пет гола.