Аџибадем Систина ја отвори сезоната со победа над Пекабеско

Еве ги резултатите од вчерашните натпревари во Бизнис Лигата на Македонија.

Аџибадем Систина 12-3(4-2) Пекабеско

Аџибадем Систина: Далибор Дамјановиќ 3’ 4’ 22’ 39’ Златко Бошковски 9’ 23’ Влатко Кузманов 10’ 40’ Кристијан Димковски 21’ 31’ 37’ Ивица Петров 34’

Пекабеско: Александар Спасовски 8’ Сухамед Бачко 8’ Бојан Александровски 22’

Десетата сезона на Бизнис Лигата на Македонија ја отворија екипите на Аџибадем Систина и Пекабеско, во овој натпревар секипата на Аџибадем Систина одлично стартуваше па со погодоци во трета и четврта минута се стегна со предност од 2-0. Екипата на Пекабеско како одминуваше времето успеа да ги консолидира своите редови и во 8та минута со два погодоци успеа да дојде до израмнување на 2-2. Сепак до крајот на полувремето екипата на Систина имаше повеќе од играта и успеа да постигне уште два нови погодоци за преднос од 4-2 резултат со кој се замина на полувремето. На стартот на второто полувреме екипата на Систина успеа да постигне уште еден погодок и да го зголеми водството од полувремето, на ова одговори екипата на Пекабеско со погодок за намалување на негативата. ДО крајот на натпреварот екипата на Аџибадем Систина ја контролираше играта и успеа да ја однесе победата во овој натпревар со резултат од 12-3

Рамстор со сигурна игра до победа над ЕЛЕМ

Рамстор 10-4(2-0) ЕЛЕМ

Рамстор: Енгин Мемеди 8’ 22’ 26’ 29’ 34’ Ибрахим Бекир 7’ 36’ Алтај Иметовски 39’ Фуркан Муртезан 24’ Хурјет Шаќири 32’

ЕЛЕМ: Ристо Стефановски 39’ Александар Бокан 26’ Сенвет Реџепи 36’ 38’

Возбудливо прво полувреме одиграа екипите на Рамстор и ЕЛЕМ, прва до водство дојде екипата на Рамстор во погодокот на Бекир во 7та минута. Веќе во наредната минута екипата на Рамстор успеа да реализира одличен контра напад за водство од 2-0. Екипата на ЕЛЕМ по оваа негатива направи неколку промени во формацијата и со сите сили се обидуваше да фати резултатски приклучок но екипата на Рамстор рутинирано го приведе полувремето до крај за овдство од 2-0. На стартот од вториот дел екипата на Рамстор успеа да постигне погодок и да го зголеми водството, неколку минути подоцна постигна уште еден погодок за високи 4-0. Екипата на ЕЛЕМ со голот на Бокан во 26та минута успеа да го намали високото водство на 4-1. Сепак до крајот на натпреварот екипата на Рамстор беше посилен противник и успеа да го добие овој натпревар со високи 10-4.

ЕВН со одлично второ полувреме до победа над МЕПСО

МЕПСО 4-9(2-2) ЕВН

МЕПСО: Александар Боцевски 20’ 40' Далибор Христов 20’ 34’

ЕВН: Вилијам Митев 30’ Виктор Валканчев 15’ Илија Мандаров 21’ Наумче Бадаловски 3’ 24’ Ајет Новобрдарија 32’ Бојан Тодоровски 38’ Бојан Маџовски 39' Дејан Китановски 40'

Првиот дел од натпреварот помеѓу МЕПСО и ЕВН и припадна на екипата на ЕВН која со погодоци во 3та и 15та минута се стекна со водство од 2-0. Екипата на МЕПСО со сите сили се обидуваше резултатски да се врати во натпреварот но екипата на ЕВН одлично ја постави својата игра во одбраната и успеваше да одолее се до последната минута од полувремето кога екипата на МЕПСО успеа да постигне два погодоци и да го израмни резултатот на 2-2. На стартот на вториот дел екипата на ЕВН со голот на Мандаров успеа повторно да го превземе водството, а неколку минути подоцна и да го зголеми водството. До крајот на натпреварот екипата на ЕВН беше подобар противник па успеа да го добие натпреварот со 4-9.