Данска парично ја казни Тотал за испуштање хемикалии во Северното море

Макфакс

09/07/2019

15:13

225

Големина на фонт

а а а

Данска парично ја казни француската нафтена компанија Тотал со 500.000 дански круни (75.145 долари) за испуштање на хемикалии во Северното Море од страна на компанија која била преземена од гигантот во 2017 година, објави данската радиодифузна ДР во вторникот.

Маерск Оил, поранешната нафтена единица на превозниот гигант А.П. Молер-Маерск, првично била пријавена во полиција од страна на данската агенција за заштита на животната средина во 2017 година.

Тотал ја купи Маерск Оил во договор од 7,45 милијарди долари истата година.

“Недостатокот на усогласеност е неприфатлив и за жалење”, изјави портпаролката на Тотал за ДР.

Данската полиција потврди дека го казнила Тотал.

Од Тотал не беа достапни за коментар.
Спонзорирани линкови

Маркетинг