За мајките и татковците: Галењето влијае на развојот на мозокот на бебето

Кармин

04/07/2019

15:03

1.030

Големина на фонт

а а а

Галењето на бебето му помага во развој на неговиот мозок, особено кај оние прерано родените, покажало истражувањето објавено во магазинот „Current Biology“, кое е спроведено на 125 бебиња во „Nationwide Children’s Hospital“ во САД.

Научниците дошле до заклучок дека прегратката поттикнува посебна реакција во мозокот на бебето, која е неопходна за воспоставување на социјалните и емоционалните односи, како и за привремен развој на нервниот систем.


Со оглед на тоа што визуелниот систем на новороденчињата уште не е доволно развиен, нивниот развој многу зависи од допирот и звукот. За да видат како новороденчињата реагираат на допир, истражувачите го набљудувале нивниот мозок.

Колку бебето има повеќе допири со своите родители и блиските луѓе, толку реакциите во неговиот мозок се поизразени.


„Нежен допир, особно оној 'кожа на кожа', е само една од важните работи кои родителите можат да ги направат за своето бебе“, истакнала д-р Натали Матр, една од истражувачките. 


Спонзорирани линкови

Маркетинг

назад до tocka.com.mk