Поранешниот претседател на Египет почина во судница

Макфакс

17/06/2019

19:53

1.753

Големина на фонт

а а а

Поранешниот претседател на Египет, Мохамед Морси почина ненадејно откако му се слошило во судницата, за време на судењето кое се води против него.

Според агенциите, 67 – годишниот Морси починал денеска откако му се слошило. Тој се онесвестил за време на судскиот процес против него. Морси беше на чело на Египет во периодот од јуни 2012 и јули 2013 година. Со државен удар беше симнат од власт на 3 јули 2013 година, на што му претходеа масовни протести. Против Морси се водеше судски процес за корупција и злоупотреба на власта. Поранешниот египетски претседател беше во затвор од 2013 година, обвинет за разни злосторства.Спонзорирани линкови

Маркетинг