Макрон би ја поддржал Меркел ако се кандидира: Потребен е некој силен на чело на Европската комисија

Точка

12/06/2019

10:05

762

Големина на фонт

а а а

Францускиот претседател Емануел Макрон рекол дека би ја поддржал германската канцеларка Ангела Меркел, ако таа сака да дојде на чело на Европската комисија.

Францускиот лидер денес рекол дека на Европската унија и е потребен некој моќен на чело на извршното тело на Европската унија, но дека нема да настојува да влијае на Маеркел, повикувајќи се на нивното пријателство. 

"Кога таа би го сакала тоа, јас би ја поддржал", рекол Макрон за швајцарската јавна телевизија. Меркел минатиот месец рекла дека не сака да биде на чело на ЕК, ниту да има било каква друга политичка функција по заминувањето од местото канцеларка.

Таа го поддржува германскиот пратеник на Европскиот парламент Манфред Вебер да го замени сегашниот претседател на ЕК, Жан Клод Јункер, чиј петгодишен мандант на чело на Комисијата завршува оваа година.

Меркел во октомври рекла дека нема да бара реизбор по истекот на четвртиот мандат на местото канцеларка во 2021-ва година. Меркел и Макрон денес во Женева учествувале на заседанието на конференцијата за Меѓународна организација на работата.
Спонзорирани линкови

Маркетинг