Топ 10 успешни и богати жени на директорска позиција

Точка

14/03/2018

12:20

3.165

Големина на фонт

а а а

Жени на позиција директор некогаш беа исклучително редок случај во светот на бизнисот во кој доминираа мажите. Сепак, времињата се менуваат, па сега жените се подеднакво присутни во бизнис-светот и често водат свои компании кои постигнуваат висок успех.

Ви претставуваме десет од најуспешните и најбогатите извршни директорки во светот.

1. Дилан Лорен, 7.5 милијарди долари.


Ќерката на Ралф Лорен и основач на компанијата Dylan’s Candy Bar, се наоѓа на првото место на листата на најуспешни директорки. Таа ја засновала најпознатата и најголемата продавница за слатки во светот уште во 2001 година. Постојат гласини дека нејзиниот познат татко сакал да направи парфем под името Dylan, но таа го одвратила од идејата. Сакала името да се поврзува исклучиво само со нејзиниот бренд.

2. Лесли Блоџет, 1,7 милијарди долари.


Нејзината компанија Bare Escentuals започнала како мал производствен погон каде се произведувала козметика, а подоцна воочила прилика и за продажба на козметика која е базирана на минерали. Откако се поврзала со QVC, нејзината продажба рапидно се зголемила, па затоа решила да ја продаде компанијата на јапонскиот монгул Shiseido.

3. Хејли Барна и Кејти Бошамп, 1 милијадра долари.


Хејли Барна и Кејти Бошамп го заземаат третото и четвртото место на листата.

4. Хејли Барна и Кејти Бошамп, 1 милијадра долари.


Хејли Барна и Кејти Бошамп се извршни директорки на компанијата Birchbox која се занимава со лична нега. Тие се запознале на Харвард, а оттаму започнува и нивната врска.

5. Тори Бурч, 1 милијадра долари.


Местото број пет е обезбедено за Тори Бурч која може мирно да спие бидејќи нејзиниот бизнис вреди 1 милијадра долари. Таа ја креирала својата бизнис индустрија за помалку од десет години и ја засновала фондацијата Тори Бурч која инвестира во бизнисите на многу жени ширум светот.

6. Џенифер Хајмен, 300 милиони долари.


Извршната директорка на Rent the Runway е шеста на листата со заработка од 300 милиони долари. Идејата за својата компанија ја добила во еден момент кога таа и сестра и немале што да облечат. Како резултат, таа го креира својот бизнис кој се занимава со изнајмување на дизајнерски фустани и аксесоар. На почетокот, таа била онлајн компанија а сега постои како вистинска продавница.

7. Мариса Маер, 300 милиони долари.


Поранешната директорка на компанијата Google, а сега извршен директор на Yahoo, Мариса Маер вреди околу 300 милиони долари. Во Google таа беше првиот женски инженер кој се искачи на позицијата потпретседател, по што премина во конкурентската компанија Yahoo. Откако стана извршен директор, таа ја купи и компанијата Tumblr.

8. Софија Аморусо, 250 милиони долари.


Тетовираната Софија Аморусо се стекна со заработка од 250 милиони долари. Таа има 29 години, а својот бизнис го започна со онлајн продавницата Nasty Gal која е специјализирана за женска облека. Таа сега има 550.000 луѓе во базата на купувачи и околу 100.000 долари годишен приход. Nasty Gal е именувана како најбрзорастечка продажна компанија од страна на Inc. magazina.

9. Алекса Вон Тобел, 100 милиони долари.


Деветта на листата е Алекса Вон Тобел која „тежи“ 100 милиони долари. Таа успешно ја лансираше својата компанија LearnVest откако ја напушти Харвардската бизнис школа. Нејзината онлајн заедница им овозможува на луѓето да управуваат со своите финансии со многу малку труд.

10. Тајра Бенкс, 90 милиони долари.


Оваа поранешна манекенка, водителка и телевизиска икона сега доминира во светот на бизнисот со заработка од 90 милиони долари и се наоѓа меѓу десетте најуспешни жени.


Спонзорирани линкови

Маркетинг

назад до tocka.com.mk