Чаша полна енергија: Здрав напиток кој го отстранува пролетниот умор

Точка

12/03/2018

16:06

2.406

Големина на фонт

а а а

Преодниот период од едно годишно доба во друго знае да биде незгоден, посебно за метеопатите, а причината е токму пролетниот умор.

Брзиот замор, намалената концентрација, зевањето и чувството на константна потреба за сон се само некои од симптомите кои се јавуваат, а настануваат како резултат на слабите телесни активности и намалениот внес на витамини. 

Еден од најголемите "подигнувачи" на енергија кој е присутен во свежото овошје и зеленчук е витаминот Ц. Освен што помага при апсорбција на железо, тој е вистинска ризница на здравјето.

Со цел да ја надоместите потребата за овој витамин и останатите минерали, ви предлагаме едноставен и вкусен напиток кој ќе ве разбуди од зимскиот сон.


Потребни состојки:

• 4 поголеми листови блитва

• 1 рендан морков со средна големина

• 1 цеден портокал

• 1 лажичка мед

• 2 лажички лимонов сок

• половина лажичка куркума

• неколку коцки свежо цвекло

• неколку парчиња рендан ѓумбир

• 2 децилитри вода

• неколку коцки лимон

Начин на подготовка:

Состојките ставете ги во блендер или соковник, измешајте и уживајте во енергетската чаша здравје.


Спонзорирани линкови

Маркетинг

назад до tocka.com.mk