Одбери категорија:

Никола Перевски-Пере од "Нокаут": Љубовта е најсилната инспирација за еден уметник

Македонската музичка атракција Нокаут ова лето нè изненади со нов спот, наречен "Trip- Патување" сниман на локации во Барселона и нејзината околина како и во Грција, на кој музиката е на Никола Перевски-Пере, аранжманот на Дарко Димитров, додека текстот е напишан од Александар Ристевски-Принц.

Прочитај повеќе

Марјана Станојковска: Секси танцот кај Жаре беше мој предлог!

Една од најубавите македонки која секогаш зрачи со својата убавина, сексипил, шармантност! Во ова интервју може да прочитате каде се може да ја сретнете Марјана во текот на летото, а можеби и да ја подружите на по едно пиво!

Прочитај повеќе

Ања Ветерова: Сакам светска кариера и напорно работам за да успеам!

Ни една радио станица без нејзиниот хит “Без тебе” не поминува ниту еден ден! Малата слатка девојка Ања Ветерова која многумина ја паметат од дуетот со Паркети - Јас те сакам тебе... Но, таа мала девојка е веќе порасната, па овој пат ви ја преставуваме како една млада дама којашто многу добро знае што сака и знае како да го добие тоа!

Прочитај повеќе

Бруно и Трифун се доказ дека квалитетот излегува на површина, полека, но сигурно!

Македонија секојдневно изненадува со таленти од најразлични области... Овој пат ТОЧКА го имаше задоволството да разговара со Бруно Вељановски и Трифун Ситниковски. Овие млади дечки се доказ дека пасијата и визијата се она што го движи човекот напред. Со само 22 години, сè уште студенти, освојуваат со својот шарм, способност и ентузијазам во свет каде милоста не постои!

Прочитај повеќе

Бранко Огњановски: Кој последен се смее, најслатко се смее!

Со него израснаа многу генерации, а неговиот хумор никого не оставa рамнодушен. Бранко за пријателите, Миле Паника за јавноста, повторно се враќа во етер, но овој пат со малку поинаква емисија.

Прочитај повеќе

Саша Ковачевиќ: Ги сакам македонките и македонскиот народ во целина. Секогаш се радувам кога доаѓам тука!

Балканскиот заводник, пејачот Саша Ковачевиќ е особено актуелен со подготовските и промоцијата за неговиот голем солистички концерт во Скопје, закажан на 19-ти март во салата Борис Трајковски. Во продолжение, дознајте нешто повеќе за него во ексклузивното интервју со миленикот на женската публика.

Прочитај повеќе

Каролина Гочева: Љубовта, истрајноста и повисоките цели се мои животни водилки!

Македонската публика ја познава како исклучително дете – талент, од нејзиниот прв настап на фестивалот СИ-ДО во Битола, кога имаше само 10 години. Оттогаш, нејзината кариера е во постојан подем.

Прочитај повеќе

Елена Велевска: Во Македонија има повеќе ѕвезди на земја, отколку на небо!

Елена Велевска е најзгодната фолк пејачка во Македонија и е мајка на три дечиња. Ги прати светските трендови, изгледа совршено, ја негува македонската народна музика и нема влакна на јазикот. Иако е пребукирана со настапи сепак издвои време за интервјуто за Точка и ексклузивно ни подари дел од најновата фотосесија работена со Кристина Затуровска. Со Елена поразговаравме за женски теми, но и за сите интриги на естрадата.

Прочитај повеќе

Бојан Велевски: На публиката давам гаранција дека ќе се смее на секои 25 секунди!

На 28.11, во Дом на Арм - Скопје, во 20:30ч. ќе се случи финалето за првата етапа од "TOUR DE STAND UP", првата стенд ап турнеја во Македонија. Станува збор за материјал од 75 минути, најдоброто од мене во овие 4-5 години, сублимирано во едно шоу.

Прочитај повеќе

Cutting Edge: Наша цел е да создадеме музика која ќе звучи ново и оригинално

Тетовскиот бенд Cutting Edge постои на македонската сцена од неодамна, но поради оригиналниот и за Македонија непознат пристап веќе привлекува внимание. Изминатиот месец го промовираа својот прв видео запис за песната Fade Away, а наскоро ќе го промовираат и првиот албум. За интервјуто за Точка со фронтменот Мики Бошкоски, ги посетивме во просторијата каде што прават проби, за вистинска средба „очи в очи“ и на нивен терен.

Прочитај повеќе

Дарио Јанковиќ: Немаштијата ме натера да станам она што сум денес

Дарио Јанковиќ е фотограф и режисер, човек чие изострено око знае да го фати секој момент и миг преку фото-објективот. Фотографијата е негова љубов, работа и професија. За своето искуство, за тоа како станал фотограф и за сите пикантерии околу тоа, читате во ова интервју за Точка.

Прочитај повеќе

Снеже Велков: Медиумската војна е ЗАТВОРЕН случај!

Оваа млада дама е успешна водителка, амбициозна жена, посветена мајка и сопруга. Храбро чекори по патеката наречена кариера, успех и со гордост ги прифаќа сите пофалби и критики кои следат со нејзината професија. Навикнати да ја гледате на ТВ екраните, дотерана и убава, овој пат Ви ја покажуваме во малку поинакво светло, вежбајќи пилатес, во спортска облека и лежерен изглед. Одблиску со Снеже Велков, во ова интервју за Точка.

Прочитај повеќе

Која е македонката која што ќе пее во филм со Жерар Депардје?

Штипјанката Елена Голомеова за осум години од македонските детски фестивалски сцени на „Весело штурче“ и на „Златно славејче“ стигна до оперските сцени во Ница и во Тулон, во Франција.

Прочитај повеќе

Марјан Ристески: Пивофест во Прилеп е манифестација од светски размери за која што доаѓаат посетители дури од Кина и Јапонија

Градоначалникот на Општина Прилеп, г-дин Марјан Ристески, пред самиот почеток на четиридневниот спектакл, ПивоФест, ни ги откри сите детали и информации поврзани со 13-тото издание на овогодинешниот фестивал на пивото, кој започнува на 16-ти јули, четврток и ќе трае се’ до недела, 19-ти јули.

Прочитај повеќе

Александар Угриноски: НОМАД е мојот бренд, многу повеќе од обично комбе за пијалаци!

Александар Угриноски, млад, шармантен, креативен сопственик на комбе-бар НОМАД во ова интервју ќе ни раскаже како започнува приказната за НОМАД! Еден интересен бизнис зад кој стои уште поинтересна позадина.. прочитајте!

Прочитај повеќе