Месеци на смртоносните антивладини протести во Венецуела - еве како изгледаат одблизу

Почнувајќи на 1-ви април, анти-владините демонстранти организираа секојдневни протести низ Венецуела кои продолжуваат да ескалираат во насилни судари со полицијата, оставајќи илјадници уапсени, стотици повредени и 66 мртви. Демонстрантите протестираат против владата на претседателот Николас Мадуро, обвинувајќи го за сакатење на економската криза и предизвикувајќи недостаток на храна со години.