ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
МОДА И УБАВИНАФИТНЕС И ДИЕТИЛИБИДОКАРИЕРАДОМ И ДИЗАЈНФАМИЛИЈАКУЈНА И РЕЦЕПТИАСТРО

Малина розен торта: Десерт за сите сетила!
10.01.2017 | 21:14
Извор: Кармин
Прочитано: 1856 пати

Овој освежувачки десерт е совршен избор буквално за секоја прилика...

Состојки:

1 пакување розен кори
1 пакување малини (300 грама)
150 грама печени, мелени лешници
100 грама бело чоколадо
400 грама шлаг
1 маргарин
4 кесички пудинг со вкус на слатка павлака
10 лажици шеќер
100 грама шеќер во прав

Подготовка:

Сварете фил од млеко со шеќер, а кога ќе проврие, додадете ги четирите пудинзи. Кога смесата ќе се излади, додадете го сматениот маргарин со шеќерот во прав и стопеното бело чоколадо, па сето тоа добро соединете го.

Посебно сматете 200 грама шлаг и филувајте ја тортата по следниот редослед: кори-фил-мелен лешник-шлаг и така по ред, а на половина торта ставете од малините, па повторно продолжете со филувањето.

Сматете го преостанатото количество шлаг и премачкајте ја целата торта одозгоре и од страните. На крајот, украсете со малини.


Уживајте!


КОМЕНТАРИ
НАЈНОВО ОД КУЈНА И РЕЦЕПТИ

НЕОДОЛИВИ ДЕСЕРТИ
Совршен колач, мек како душа: Куглов со чоколадо и портокал...
Без разлика дали ќе го направите за појадок или вечера, или ќе го уживате во комбинација со кафе или чај, овој десерт ќе ве воодушеви со својот фантастичен и богат вкус.
18.01.2017, 19:16


КУЈНА И РЕЦЕПТИ
Вкусна, лесна и брза вечера? Вистински одговор се шпагетите!
Со добро направена комбинација од зачини, неколку додатоци и проверено квалитетна тестенина, ќе добиете одличен и здрав оброк. Испробајте го и овој рецепт!
16.01.2017, 21:35


ТРИКОВИ ЗА ДОМАЌИНКИ
Трик со замрзнат лимон којшто ќе ви го олесни животот: Кога еднаш ќе го пробате, ќе го практикувате засекогаш!
Кога лимонот ќе ви затреба за, на пример, некое јадење или сок – на овој начин тој ќе ви биде секогаш на дофат на рацете.
13.01.2017, 19:01


ТРИКОВИ ЗА ДОМАЌИНКИ
Волшебни трикови за совршена руска салата!
Во овој период на годината нешто што на секоја трпеза едноставно мора да се најде е токму руската салата. Нека оваа година токму вашата салата биде онаа чијшто вкус долго ќе се коментира!
04.01.2017, 18:38


ЛЕСНО И ВКУСНО
Шкотски јајца: Подготвени на ваков начин, тие го воодушевија целиот свет
Без разлика дали ќе ги подготвите како предјадење или лесна вечера, овие јајца на вашата трпеза ќе и дадат и една свечена нота.
03.01.2017, 21:02


НАЈЧИТАНИ
24чaса7дена30дена

Гинеколозите не поднесуваат кога жените ќе им го кажат ова: 4 забранети реченици
Гинеколошките прегледи се речиси секогаш непријатни, што нè принудуваат да зборуваме неповрзано...
УПС!
Сакала да сними секси видео – а сега ѝ се смее целиот свет!
ТРЕНДОВИ
Ви го претставуваме новиот тренд за 2017-та година, којшто е потполно бизарен...
СЕЛЕБРИТИ
Ева со неколку килограми одвишок: Дали актерката смеела да си дозволи да избере вакви хеланки?
СОСЕМА ИСКРЕНО
Оваа мајка само со една фотографија направи вистински бум: Дури 18 месеци после породувањето гледам светло!

ВИДЕО ВЕСТИ

Сакала да сними секси видео – а сега ѝ се смее целиот свет!
Заведувањето и флертувањето преку камера повеќе не се никаква новост. Но, кога ќе решите да се впушт...
КОРИСНИ ТРИКОВИ
Вистински мини-трик со кој сите обувки коишто ги поседувате ќе станат водоотпорни!
ТРИКОВИ ЗА ДОМАЌИНКИ
Трик со замрзнат лимон којшто ќе ви го олесни животот: Кога еднаш ќе го пробате, ќе го практикувате засекогаш!

ФОТО ВЕСТИ

Луксуз и сјај на сите страни: Instagram проститутките откриваат како живеат!
Нивните Instagram профили се преполни со фотографии направени на егзотични и луксузни локации. Тие н...
СКАПО ХОБИ
За оваа Србинка пишува и Daily Mail: Нејзината колекција од чанти е “тешка” повеќе од 100.000 евра!
СЕЛЕБРИТИ
Не се знае што е поголем шок, стајлингот, или колку чини сè што гледате на неа...

ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'

   
 
  НЕ ПРОПУШТАЈТЕ


Поддржано од Tocka.com.mk, во сопственост на Точка Медиа | Маркетинг