ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
МОДА И УБАВИНАФИТНЕС И ДИЕТИЛИБИДОКАРИЕРАДОМ И ДИЗАЈНФАМИЛИЈАКУЈНА И РЕЦЕПТИАСТРО

Мими Јакимовска ве советува: Како да го стопиме салото после Новогодишните празници?
09.01.2017 | 15:55
Извор: Точка
Прочитано: 9765 пати

Поради малку нездравиот начин на исхрана, кој го наложуваше македонската кујна за празниците што изминаа, решивме да поразговараме со лице кое ќе ви даде неколку кратки совети за тоа како да се вратите во, некоја да речеме нормала.

На оваа тема поразговаравме со Мими Јакимовска, промотер на здрав и активен живот.

Новогодишните празници поминаа, јадевме што јадевме, е сега оние што сметаат дека ја покачиле својата телесна тежина или нездраво се хранеле, а се запрашуваат што да правам сега или дали да започнам со диета или вежбање или какви вежби да применувам, еве ги советите на Мими.


Вежбањето е неопходен дел од нашиот животот и се темел на нашето здравје.

Храната и пијалаците што ги внесуваме му ја даваат на телото енергијата што му е потребна за да биде здраво и за да одржуваме здрава телесна тежина. Равенката е добро позната а таа гласи: Внесена енергија (калории) = истрошена енергија.

Ако јадеме повеќе, треба повеќе и да вежбаме. Ако не вежбаме колку што треба, калориите што ќе ги внесеме телото ќе ги складира како масти и обратно. Доколку не внесуваме онолку калории колку што трошиме со вежбање, телото ќе мора да зема од сопствените резерви за сите функции да работат како што треба.

Со годините и без физичка активност, мускулното ткиво заслабнува и на негово место се создава масно ткиво.

Најважни фактори за опаѓање на мускулатурата се:

1. Немање физичка активност
2. Диети со гладување
3. Недоволен внес на добри протеини во храната

Кога вежбаме, појасно мислиме и полесно се движиме. Физичката активност ни го подобрува расположението и ни ја дава потребната енергија. Таа го намалува ризикот од висок крвен притисок и од дијабетес, влијае врз подобрување на психолошка состојба, ги намалува стресот и нервозата и ја подобрува функцијата на мозокот и помага во битката со депресија. Исто така го подобрува сонот, го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања и го забавува процесот на стареење. Помага за контрола на нивото на шеќерот во крвта, го забрзува метаболизмот и одржува здрави коски, мускули и зглобови.


Е сега, што се однесува со вежбите, тие ги делиме на два типа:

Кардио вежби:

Кардио вежби се сите оние вежби кога срцето и белите дробови работат поинтензивно. Со овие вежби системот пумпа кислород. Кардио вежбите се неопходни за одржување здрава телесна тежина, а имаат и многу други корисни ефекти врз здравјето: ја подобруваат циркулацијата, го регулираат крвниот притисок, го зајакнуваат срцето и ги зголемуваат капацитетот и издржливоста на белите дробови.

Вежби со отпор:

Со вежби со отпор постигнуваме тонус на мускулите и го обликуваме телото, а истовремено се подобрува и метаболичката функција, рамнотежата и силата, со што се смалува ризикот од повреда. Со овие вежби се подобрува телесната композиција, се регулира крвниот притисок и се зголемува густината на коските (што е особено важно кај жените).

Колку треба да бидеме физички активни?

Експертите препорачуваат 3-5 пати неделно да вежбаме по 30-45 минути.

Во кратки црти, како треба да се храниме?

3 главни избалансирани оброци и 2-3 ужинки на ден. Тука спаѓаат 1-2 овошки на ден и 1-2 зеленчукови салати. Главните оброци да содржат бело месо и риба и да се пие вода 2-3 литри дневно.

За повеќе информации околу исхрана и телесни вежби можете да не контактирате на нашата Фејсбук страница.

Текстот за Кармин го напиша Мими Јакимовска
Промотер на здрав и активен начин на живот
КОМЕНТАРИ
НАЈНОВО ОД ФИТНЕС И ДИЕТИ

ИНТИМНО ЗДРАВЈЕ
Гинеколозите не поднесуваат кога жените ќе им го кажат ова: 4 забранети реченици
Гинеколошките прегледи се речиси секогаш непријатни, што нè принудуваат да зборуваме неповрзано и бесмислено, но овие нешта никогаш не би требало да му ги кажете на својот гинеколог.
18.01.2017, 21:24


ЗДРАВИ НАВИКИ
Златна утринска навика: Успешните жени кафето го заменија со ова, а тоа ви го советуваат и на вас!
Многу успешни жени усвоиле една утринска навика којашто им го променила секојдневието, буквално од корен!
18.01.2017, 10:12


МИТ ИЛИ ВИСТИНА?
Дали е конечно срушен митот за спанаќот? Студент докажа дека уврежаното мислење на стручњаците нема научна основа!
Во спанаќот и останатиот зелен лиснат зеленук со подгревање се создаваат материи кои би можеле да бидат канцерогени.
17.01.2017, 21:35


ЗДРАВЈЕ
Тироидната жлезда влијае на 5 важни органи: Ако не се лечи, остава тешки последици!
Хормоните на оваа жлезда управуваат со брзината со која се разградува старото коскено ткиво. Ако тој процес е забрзан, старото ткиво се уништува пред да биде заменето, што води кон остеопороза.
17.01.2017, 10:09


ЗДРАВИ НАВИКИ
"Месец дена водата ја пиев на ваков начин! И моето тело процвета!"
"Еден ден, уморна од фактот дека сум постојано уморна, се запрашав која е таа тајна на жените од Јапонија, кога сите тие имаат порцеланска кожа и прекрасна фигура".
16.01.2017, 10:07


НАЈЧИТАНИ
24чaса7дена30дена

Гинеколозите не поднесуваат кога жените ќе им го кажат ова: 4 забранети реченици
Гинеколошките прегледи се речиси секогаш непријатни, што нè принудуваат да зборуваме неповрзано...
УПС!
Сакала да сними секси видео – а сега ѝ се смее целиот свет!
ТРЕНДОВИ
Ви го претставуваме новиот тренд за 2017-та година, којшто е потполно бизарен...
СЕЛЕБРИТИ
Ева со неколку килограми одвишок: Дали актерката смеела да си дозволи да избере вакви хеланки?
СОСЕМА ИСКРЕНО
Оваа мајка само со една фотографија направи вистински бум: Дури 18 месеци после породувањето гледам светло!

ВИДЕО ВЕСТИ

Сакала да сними секси видео – а сега ѝ се смее целиот свет!
Заведувањето и флертувањето преку камера повеќе не се никаква новост. Но, кога ќе решите да се впушт...
КОРИСНИ ТРИКОВИ
Вистински мини-трик со кој сите обувки коишто ги поседувате ќе станат водоотпорни!
ТРИКОВИ ЗА ДОМАЌИНКИ
Трик со замрзнат лимон којшто ќе ви го олесни животот: Кога еднаш ќе го пробате, ќе го практикувате засекогаш!

ФОТО ВЕСТИ

Луксуз и сјај на сите страни: Instagram проститутките откриваат како живеат!
Нивните Instagram профили се преполни со фотографии направени на егзотични и луксузни локации. Тие н...
СКАПО ХОБИ
За оваа Србинка пишува и Daily Mail: Нејзината колекција од чанти е “тешка” повеќе од 100.000 евра!
СЕЛЕБРИТИ
Не се знае што е поголем шок, стајлингот, или колку чини сè што гледате на неа...

ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'

   
 
  НЕ ПРОПУШТАЈТЕ


Поддржано од Tocka.com.mk, во сопственост на Точка Медиа | Маркетинг