ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
МОДА И УБАВИНАФИТНЕС И ДИЕТИЛИБИДОКАРИЕРАДОМ И ДИЗАЈНФАМИЛИЈАКУЈНА И РЕЦЕПТИАСТРО

Појадок кој гарантирано го топи салото: И слабеете, и вашиот метаболизам работи совршено!
09.01.2017 | 10:18
Извор: Кармин
Прочитано: 5790 пати

Не само што има низок удел на масти, а висок удел на влакна кои го поттикнуваат варењето, ваквиот појадок има и низа од хранливи материи кои го намалуваат нивото на лошиот холестерол во крвта.

После празничните уживања во мрсната, слатка и калорична храна, дефинитивно е потребно на телото да му подарите опоравување во вид на намирници богати со прехрамбени влакна коишто го поттикнуваат варењето и чистењето на организмот.

Свежото овошје и зеленчук, како и интегралните житарки се наоѓаат на самиот врв на препорачливи состојки за подготовка на еден здрав оброк.

Така на пример, чинија овесна каша е одличен начин за да го започнете новиот ден. Не само што има ниска концентрација на масти, а висока концентрација на влакна коишто го поттикнуваат варењето, туку содржи и низа од хранливи материи коишто го намалуваат нивото на лошиот холестерол во крвта.


Вкусната и топла каша природно засладете ја со парче овошје. Поголемиот дел од овошјата и онака го поттикнуваат варењето, но надразнетиот желудник од празничните прослави е најдобро да го смирите со банана којашто го стимулира растот на корисните бактерии во цревата. Освен тоа, бананата е богата со калиум којшто ги неутрализира негативните последици од претерувањата со алкохолот и солената храна.

Во овесната каша може да додадете и парче сочна крушка којашто изобилува со природни влакна и антиоксиданти коишто го зајакнуваат имунитетот и штитат од сезонски болести.

Рецепт за овесна каша


Потребни состојки: 80 грама овесни снегулки, 150 милилитри обична вода, прстофат сол, половина банана и половина круша.

Подготовка: Загрејте вода. Пред водата да проврие ставете ги во неа овесните снегулки и варете со постојано мешање околу една минута или две, додека да омекнат и да станат кремасти. Додадете прстофат сол, промешајте, па тргнете ја кашата од оган. Измешајте со парчиња исецкана банана и круша. По желба може да додадете и малку цимет во прав.

Од надуеност и грчеви во желудникот пак ќе ве спаси природниот чај од ѓумбир. Овој корен го детоксификува организмот, односно го поттикнува излачувањето на нечистотиите во телото, што е особено корисно во првите денови од Новата година, после новогодишните и божиќните прослави.


КОМЕНТАРИ
НАЈНОВО ОД ФИТНЕС И ДИЕТИ

ИНТИМНО ЗДРАВЈЕ
Гинеколозите не поднесуваат кога жените ќе им го кажат ова: 4 забранети реченици
Гинеколошките прегледи се речиси секогаш непријатни, што нè принудуваат да зборуваме неповрзано и бесмислено, но овие нешта никогаш не би требало да му ги кажете на својот гинеколог.
18.01.2017, 21:24


ЗДРАВИ НАВИКИ
Златна утринска навика: Успешните жени кафето го заменија со ова, а тоа ви го советуваат и на вас!
Многу успешни жени усвоиле една утринска навика којашто им го променила секојдневието, буквално од корен!
18.01.2017, 10:12


МИТ ИЛИ ВИСТИНА?
Дали е конечно срушен митот за спанаќот? Студент докажа дека уврежаното мислење на стручњаците нема научна основа!
Во спанаќот и останатиот зелен лиснат зеленук со подгревање се создаваат материи кои би можеле да бидат канцерогени.
17.01.2017, 21:35


ЗДРАВЈЕ
Тироидната жлезда влијае на 5 важни органи: Ако не се лечи, остава тешки последици!
Хормоните на оваа жлезда управуваат со брзината со која се разградува старото коскено ткиво. Ако тој процес е забрзан, старото ткиво се уништува пред да биде заменето, што води кон остеопороза.
17.01.2017, 10:09


ЗДРАВИ НАВИКИ
"Месец дена водата ја пиев на ваков начин! И моето тело процвета!"
"Еден ден, уморна од фактот дека сум постојано уморна, се запрашав која е таа тајна на жените од Јапонија, кога сите тие имаат порцеланска кожа и прекрасна фигура".
16.01.2017, 10:07


НАЈЧИТАНИ
24чaса7дена30дена

Гинеколозите не поднесуваат кога жените ќе им го кажат ова: 4 забранети реченици
Гинеколошките прегледи се речиси секогаш непријатни, што нè принудуваат да зборуваме неповрзано...
УПС!
Сакала да сними секси видео – а сега ѝ се смее целиот свет!
ТРЕНДОВИ
Ви го претставуваме новиот тренд за 2017-та година, којшто е потполно бизарен...
СЕЛЕБРИТИ
Ева со неколку килограми одвишок: Дали актерката смеела да си дозволи да избере вакви хеланки?
СОСЕМА ИСКРЕНО
Оваа мајка само со една фотографија направи вистински бум: Дури 18 месеци после породувањето гледам светло!

ВИДЕО ВЕСТИ

Сакала да сними секси видео – а сега ѝ се смее целиот свет!
Заведувањето и флертувањето преку камера повеќе не се никаква новост. Но, кога ќе решите да се впушт...
КОРИСНИ ТРИКОВИ
Вистински мини-трик со кој сите обувки коишто ги поседувате ќе станат водоотпорни!
ТРИКОВИ ЗА ДОМАЌИНКИ
Трик со замрзнат лимон којшто ќе ви го олесни животот: Кога еднаш ќе го пробате, ќе го практикувате засекогаш!

ФОТО ВЕСТИ

Луксуз и сјај на сите страни: Instagram проститутките откриваат како живеат!
Нивните Instagram профили се преполни со фотографии направени на егзотични и луксузни локации. Тие н...
СКАПО ХОБИ
За оваа Србинка пишува и Daily Mail: Нејзината колекција од чанти е “тешка” повеќе од 100.000 евра!
СЕЛЕБРИТИ
Не се знае што е поголем шок, стајлингот, или колку чини сè што гледате на неа...

ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'

   
 
  НЕ ПРОПУШТАЈТЕ


Поддржано од Tocka.com.mk, во сопственост на Точка Медиа | Маркетинг