ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
МОДА И УБАВИНАФИТНЕС И ДИЕТИЛИБИДОКАРИЕРАДОМ И ДИЗАЈНФАМИЛИЈАКУЈНА И РЕЦЕПТИАСТРО

Цело село избришано од лицето на Земјата: Овој остров сокрива мистерија којашто досега не е решена!
28.12.2016 | 21:16
Извор: Кармин
Прочитано: 6582 пати

Токму вака изгледа Ким Беј денес, а некогаш на овој остров имало и повеќе од 40 куќи.

Но, сето она што денес останало на овој остров се купишта од камења, кал и структури од темели.

Ирска е богата со преубави предели, а Ким Беј на крајбрежјето на островот Ахил е само уште еден пример за тие природни убавини. И самото место изгледа како да излегло директно од некоја бајка, но островот сокрива мистерија којашто никогаш досега не е решена. Островот Ахил e еден од најоддалечените во Ирска, кој воедно е и најголем остров во Ирска, а токму таму е основано и селото коешто забрзано се ширело во 1838-та година.

Еве како изгледа Ким Беј денес, а некогаш на островот имало повеќе од 40 куќи. Но, сè што останало денес на овој остров се купишта од камења, кал и структури од темели.На самиот остров се наоѓаат и уште неколку помали места, при што останатите луѓе на островот немаат никакви записи за претходните населенија. Единствени записи за постоењето на селото оставиле странските патеписци коишто ја опишувале неговата убавина.

Но, што точно се случило со селото на заливот Ким, е прашање на коешто се обиделе одговорот да го дадат студентите од археолошката школа Ахил.Тие пронашле куќи изградени од камен и кал, како и докази дека истите се намерно уништени. Дали населбата ја уништиле самите жители или некоја надворешна сила, засега останува нејасно. А едно од можните објаснувања е периодот на големата глад во Ирска, којшто се совпаѓа со времето на постоењето на населбата, но тоа не ги објаснува и преостанатите рушевини.


Археолозите планираат уште едно истражување во 2017-та година, за коешто се надеваат дека ќе им обезбеди подетален увид и конечно решение на целата мистерија.КОМЕНТАРИ
НАЈНОВО ОД ДОМ И ДИЗАЈН

КОРИСНИ ТРИКОВИ
Вистински мини-трик со кој сите обувки коишто ги поседувате ќе станат водоотпорни!
Метеоролозите најавуваат дека пред нас претстои период во којшто ќе има многу врнежи од дожд и од снег... Па, дали сте вистински подготвени за таквите денови?
16.01.2017, 19:17


СОВЕТИ
Сите предмети во домот имаат свој рок на траење. Знаете ли кога треба да ја замените кујнската даска или перницата?
Колку често ја менувате даската за сецкање, а колку често перницата на којашто спиете?
16.01.2017, 15:32


СОВЕТИ ЗА ДОМАЌИНКИ
10 нешта кои никогаш не смеете да ги перете во машина за садови
Иако е најлесно сè да се стави во неа, без многу размислување, од друга страна, долгорочно гледано ако сакате да ги сочувате вредните парчиња некои од нив сепак би требало да ги исперете на рака.
11.01.2017, 17:03


КУЌИТЕ НА СЛАВНИТЕ
Славната Ферхунде ужива во вистински луксуз: Ова е нејзиниот дом на крајбрежјето на Босфор!
Куќата освојува уште на прв поглед и едноставно е невозможно а да не ви разбуди убави емоции.
10.01.2017, 18:41


КРАЛСКИ СЕМЕЈСТВА
Кејт Мидлтон наполни 35 години: Мала приватна забава само за избрани гости!
Војвотката од Кембриџ вчера го прослави својот 35-ти роденден, а приватната забава била наменета само за членовите на најтесното семејство.
10.01.2017, 10:13


НАЈЧИТАНИ
24чaса7дена30дена

Гинеколозите не поднесуваат кога жените ќе им го кажат ова: 4 забранети реченици
Гинеколошките прегледи се речиси секогаш непријатни, што нè принудуваат да зборуваме неповрзано...
УПС!
Сакала да сними секси видео – а сега ѝ се смее целиот свет!
ТРЕНДОВИ
Ви го претставуваме новиот тренд за 2017-та година, којшто е потполно бизарен...
СЕЛЕБРИТИ
Ева со неколку килограми одвишок: Дали актерката смеела да си дозволи да избере вакви хеланки?
СОСЕМА ИСКРЕНО
Оваа мајка само со една фотографија направи вистински бум: Дури 18 месеци после породувањето гледам светло!

ВИДЕО ВЕСТИ

Сакала да сними секси видео – а сега ѝ се смее целиот свет!
Заведувањето и флертувањето преку камера повеќе не се никаква новост. Но, кога ќе решите да се впушт...
КОРИСНИ ТРИКОВИ
Вистински мини-трик со кој сите обувки коишто ги поседувате ќе станат водоотпорни!
ТРИКОВИ ЗА ДОМАЌИНКИ
Трик со замрзнат лимон којшто ќе ви го олесни животот: Кога еднаш ќе го пробате, ќе го практикувате засекогаш!

ФОТО ВЕСТИ

Луксуз и сјај на сите страни: Instagram проститутките откриваат како живеат!
Нивните Instagram профили се преполни со фотографии направени на егзотични и луксузни локации. Тие н...
СКАПО ХОБИ
За оваа Србинка пишува и Daily Mail: Нејзината колекција од чанти е “тешка” повеќе од 100.000 евра!
СЕЛЕБРИТИ
Не се знае што е поголем шок, стајлингот, или колку чини сè што гледате на неа...

ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'

   
 
  НЕ ПРОПУШТАЈТЕ


Поддржано од Tocka.com.mk, во сопственост на Точка Медиа | Маркетинг