ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
МОДА И УБАВИНАФИТНЕС И ДИЕТИЛИБИДОКАРИЕРАДОМ И ДИЗАЈНФАМИЛИЈАКУЈНА И РЕЦЕПТИАСТРО

Диета со кисело млеко
09.10.2013 | 11:07
Извор: Кармин
Прочитано: 4354 пати

Основна состојка на оваа диета е киселото млеко, намирница која многу позитивно влијае на метаболизмот.

Со помош на оваа диета можете да намалите 5 до 6 килограми за 10 дена. Сепак, имајќи предвид дека е во прашање строга диета, не би требало да се држи подолго од 14 дена. Киселото млеко е многу корисна намирница која ја нормализира активноста на органите за варење, го подобрува имунитетот, помага во отстранување на токсините од телото и го поттикнува метаболизмот.

Додека ја држите оваа диета се препорачуваат следниве намирници:
кисело млеко – 500 г. дневно;
овошје – до 300 г. дневно (освен грозје, диња и лубеница, поради големите количини на шеќери кои ги содржат;
месо – до 100 г дневно (риба, пилешко и мисиркино – без кожа и маснотии);
зеленчук – до 300 г дневно.

Количината на кисело млеко која ќе ја користите во одредени рецепти зависи од вашата желба и вкус. Важно е да изедете 500 г. кисело млеко дневно, а како ќе го распоредите во оброците, останува по ваша желба.


Пример мени за диета:

Појадок: Желе од кисело млеко и малини, шоља зелен чај и шоља чист сок од портокал.

Ручек: Шоља топол чај од билки, ладна супа направена од кисело млеко и краставица исечена на тенки кругови, 100 грама варено месо, салата од краставица, домат и зачински билки, кисело млеко по желба и чаша незасладена топла лимонада.

Попладневна ужина: Домат со кисело млеко. Во киселото млеко додајте малку сенф и сол и кратко измиксајте во блендер.

Вечера: Шоља топол чај од билки, боранија на пареа со кисело млеко, чаша топла лимонада без шеќер.


КОМЕНТАРИ
НАЈНОВО ОД ФИТНЕС И ДИЕТИ

ДОМАШНА АПТЕКА
Ѓумбир, мед и уште нешто: Направете вкусни бомбони за зајакнување на имунитетот
Сезоната на грип повторно го фаќа својот замав, а се прогнозира дека токму во месец февруари таа ќе го достигне и својот максимум. Еден од првите симптоми на грип е токму болно грло, а ние ви предлагаме да го пробате овој вкусен и здрав, потполно природен лек кој може да го подготвите сами.
29.01.2015, 18:47


ЖЕНСКО ЗДРАВЈЕ
Од солзи до насмевка во само една минута: Еве како хормоните всушност ве контролираат
Женските хормони се главни виновници за тоа што жените еден ден се чувствуваат како да ќе полетаат од среќа, за веќе следниот ден да бидат крајно нервозни и избувливи.
29.01.2015, 13:30


СОВЕТИ
Тајната на апсолутното уживање во шолја кафе лежи во овој трик...
Има ли поубав ритуал од утринското кафе? Она чувство кога целата куќа ќе се исполни со тој добро познат мирис и арома кои речиси веднаш можеме да ги почувствуваме.
28.01.2015, 12:01


СЕЛЕБРИТИ
Таа е најзгодната жена на светот, а за своето совршено тело има и посебен рецепт
Најплатениот модел на денешницата, Жизел Бундхен, како дете посакувала да стане атлетичарка. Ако добро го погледнете нејзиното тело денес, би можеле да помислите дека тоа е навистина така. Жизел е фит и затегната, а трчањето е сè уште нејзина голема страст.
27.01.2015, 21:29


ОРАЛНА ХИГИЕНА
Загрижувачки состојки во пастите за заби
Сè поголем број на стоматолози веруваат дека многу "комерцијални" пасти за заби содржат состојки кои се штетни за нашето општо здравје. Хемикалиите кои се наоѓаат во нив се поврзуваат, помеѓу останатото, и со некои видови на канцер, иритации во усната шуплина, но и со загадувањето на околината.
27.01.2015, 13:35


НАЈЧИТАНИ
24чaса7дена30дена

Не е никаква тајна дека оваа славна мајка има фантастично тело!
Додека повеќето од нас со нетрпение го чекаат летото, една од најубавите жени на светот се одлучи то...
ВИСОКА МОДА
Ели Сааб: Подгответе се да ги видите најубавите фустани
ДОМАШНА АПТЕКА
Ѓумбир, мед и уште нешто: Направете вкусни бомбони за зајакнување на имунитетот
БРЗО И ВКУСНО
Брзи чоколадни коцки
ЖЕНСКО ЗДРАВЈЕ
Од солзи до насмевка во само една минута: Еве како хормоните всушност ве контролираат

ВИДЕО ВЕСТИ

Ѓумбир, мед и уште нешто: Направете вкусни бомбони за зајакнување на имунитетот
Сезоната на грип повторно го фаќа својот замав, а се прогнозира дека токму во месец февруари таа ќе ...
ЕМОТИВНО
Слепа мајка за првпат го гледа своето бебе со помош на специјални очила
БРЗИ РЕЦЕПТИ
Весело и лесно: За 10 минути гумени бомбони од вашата кујна

ФОТО ВЕСТИ

Црно, но сепак не "стеснува": Уште едно модно промашување на Ким Кардашијан
Иако Ким Кардашијан не се срами да го покаже своето тело облечена во тесни и провокативни фустани, н...
НЕКОГАШ И СЕГА
Убавината е релативна: Погледнете како изгледала Мис Америка во далечната 1924-та година
ОДЛИЧНА ИДЕЈА
Појадок кој се подготвува додека вие спиете? Да, навистина е можно!

ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'

   
 
  НЕ ПРОПУШТАЈТЕ


Поддржано од Tocka.com.mk, во сопственост на Точка Медиа | Маркетинг