ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
МОДА И УБАВИНАФИТНЕС И ДИЕТИЛИБИДОКАРИЕРАДОМ И ДИЗАЈНФАМИЛИЈАКУЈНА И РЕЦЕПТИАСТРО

Киндер торта
02.10.2013 | 10:02
Извор: Кармин
Прочитано: 6597 пати

Кога некогаш ви треба вистинска торта, на пример за нечиј роденден, го имаме рецептот за познатата „Киндер торта“.

Потребно:
12 јајца
32 лажици шеќер
150 г. маргарин
1 пудинг од ванила
3 ќесички прашок за печиво
7 лажици мелени ореви
1,15 л. млеко
1 чоколадо за готвење
26 лажици брашно
2 ќесички шлаг-пена или хопла за шлаг


Подготовка:
Изматете 6 јајца со 18 лажици шеќер, а потоа додајте 18 лажици превриена вода, 18 лажици брашно, 3-те ќесички прашок за печиво и 7 лажици мелени ореви. Од оваа смеса испечете 3 кори.

Изматете 6 јајца со 6 лажици шеќер, 15 мл. млеко, 8 лажици брашно, и пудингот (во прав), и од оваа смеса направете како пудинг – додајте ја во претходно зовриено млеко со 8 лажици шеќер. Добиената смеса поделете ја на 2 дела, и во едниот ставете го чоколадото за готвење и оставете смесите да се изладат. Потоа во двата фила додајте по 75г. маргарин.

Тортата филувајте ја по следниот редослед: кора-жолт фил, кора-црн-фил, кора-шлаг пена. Украсете по желба.


КОМЕНТАРИ
НАЈНОВО ОД КУЈНА И РЕЦЕПТИ

ТРИКОВИ ЗА ДОМАЌИНКИ
Супер трик: Вака ќе ги излупите компирите за само неколку секунди!
Овој одличен трик ќе ви овозможи на исклучително едноставен начин сосема брзо да ги излупите компирите и да уживате во вашето омилено пире или компир салата.
16.04.2015, 22:51


НЕОДОЛИВО И ВКУСНО
Таа ги натопи јаболките во вода. А потоа настана и величенственото задоволство!
Кој вели дека овошјето не може да стане вистински кулинарски деликатес? Со неколку добри идеи, совети и малку вештина, две јаболки може да ги претворите во величенствено и исклучително вкусно задоволство.
15.04.2015, 19:22


СЛАТКО УЖИВАЊЕ
Чоколадо, карамела, кикиритки: Вака "безобразен" сладолед сè уште не сте пробале!
Време е да ја отвориме сезоната на сладоледот, а ако токму и вие спаѓате помеѓу оние кои уживаат да ги искажуваат своите кулинарски умешности во кујната, ова е и вистинскиот рецепт за вас.
14.04.2015, 17:15


КРЕАТИВНО КАТЧЕ
Чекор по чекор до совршени декупаж велигденски јајца
Ако оваа година сакате да испробате нови техники за украсување на велигденските јајца, ние ви предлагаме да пробате со декупаж.
11.04.2015, 14:07


СЛАТКО УЖИВАЊЕ
Само 20 минути и вашите волшебни бајадери ќе бидат на вашата трпеза!
Велигден се приближува, па знаеме дека ве очекува тешка задача како би го подготвиле семејниот ручек и велигденската трпеза. За само 20 минути ќе го добиете и најфиниот десерт. Изненадете ги гостите со наједноставните, но и највкусните бајадери. Без печење и миксер, брзо и лесно!
06.04.2015, 19:19


НАЈЧИТАНИ
24чaса7дена30дена

5 Фатални жени по кои мажите полудуваат, а на жените никогаш не им стана јасно зошто!
Често имате прилика да чуете од мажите како со воодушевуваат од некои жени и сметаат дека се исклучи...
ЗДРАВЈЕ
Дали е ова најголемото откритие во историјата на медицинатa: Научниците пронашле начин да го "убијат" ракот!?
ЗДРАВИ НАПИТОЦИ
Волшебен напиток за слабеење: Ги топи килограмите додека спиете, седите или читате книга!
ТРИКОВИ ЗА ДОМАЌИНКИ
Супер трик: Вака ќе ги излупите компирите за само неколку секунди!
НАПРАВИ САМ
Стил по кој полуде светот: Рачно изработено уникатно ќебе за помалку од еден час!

ВИДЕО ВЕСТИ

Стил по кој полуде светот: Рачно изработено уникатно ќебе за помалку од еден час!
Ако сакате да плетете, но сепак сметате дека не сте доволно вешти со иглите, нема проблем. Обидете с...
ТРИКОВИ ЗА ДОМАЌИНКИ
Супер трик: Вака ќе ги излупите компирите за само неколку секунди!
НЕКОГАШ И СЕГА
Погледнете како вежбале жените во 40-тите: Би можеле ли и вие вака?

ФОТО ВЕСТИ

Погледнете како настанува едно бебе: Неверојатни фотографии уште од самото зачнување!
Ленарт Нилсон, 92-годишен шведски фотограф, минал дури 12 години од својот живот за да направи фотог...
СЕЛЕБРИТИ
Таа отиде и чекор подалеку од другите: Оваа манекенка не крие речиси ништо!
УБАВИ ЖЕНИ
5 Фатални жени по кои мажите полудуваат, а на жените никогаш не им стана јасно зошто!

ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'

   
 
  НЕ ПРОПУШТАЈТЕ


Поддржано од Tocka.com.mk, во сопственост на Точка Медиа | Маркетинг