ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
МОДА И УБАВИНАФИТНЕС И ДИЕТИЛИБИДОКАРИЕРАДОМ И ДИЗАЈНФАМИЛИЈАКУЈНА И РЕЦЕПТИАСТРО

Најдобри чаеви за слабеење
17.09.2013 | 11:01
Извор: Кармин
Прочитано: 6185 пати

Ова се чаевите кои ќе ви помогнат во слабеењето. Проверете, некој од нив веројатно и веќе имате дома.

Точно дека чаевите можат да бидат добар сојузник во намалувањето на килограмите, но треба да знаете дека за постигнување на резултати најважна е промената на лошите животни навики. Со самото пиење чаеви нема да се постигне целосен ефект.

Зелен чај
За да се произведе зелен чај, свежо напраните листови брзо се ставаат на пареа за да се деактивираат ензимите и на тој начин е спречена ферментација. Токму поради таа минимална обработка зелениот чај содржи големи количини фармаколошки активни состојки на полифенолот - катехини кои поттикнуваат губење на телесната маса, но и благотворно делуваат на целокупното здравје.

Најзначајниот катехин на зелениот чај се нарекува епигалокатехин-3-галат , и токму тој е заслужен за оксидација на мастите и намалување на масното ткиво.

Покрај докажаните ефекти при слабеењето, зелениот чај е ефикасен и во чистење на организмот, бидејќи се покажало дека го зголемува производството на клучните детоксикациски ензими и на тој начин поттикнува излачување на штетните материи од организмот.


Оолонг чај
Оолонг ајот е полуферментиран чај на граница меѓу црн и зелен чај, познат како „ароматичен непријател на мастите“ бидејќи ефикасно го намалуа создавањето на масни наслаги и поттикнува слабеење.

И тој изобилува со полифеноли кои ја зголемуваат потрошувачката на енергија потребна за варење, асопрција и метаболизам на храната.

Препорачаната дневна доза од овој чај е две шољи дневно.


Чај од хибискус
Хибискусот е еден од најубавите цветови од тропските земји. Има препознатива црвена боја и киселкаста арома, како и благотворни својства кои се ценат со векови наназад. Едно од тие својства е регулацијата на телесната маса.

Хибискусот е вреден извор на витамин Ц и флавоноиди кои помагаат во детоксикација на организмот. Хибискусот воедно е и диуретик, па го намалува чувството на подуеност.

Најдобрите ефекти се постигнуваат ако пиете чај од хибискус еднаш до два пати дневно.


Чај од коприва
Во денешно време овој чај намногу се користи при воспаление на мочните патишта и при камчиња во бубрезите, но и како помош за лечење на ревматски тегоби. Сепак, овој чај е одличен и за сите кои сакаат да ја намалат телесната тежина.

Листовите коприва содржат многу хлорофил, органски киселини и 10% минерални соли со доста калциум, калиум, фосфор и железо.

Не се забележани несакани последици при неговото користење, а единствена нуспојава може да бидат желудочни тегоби. Овој чај не се препорачува за оние кои земаат лекови за разредување на крвта.


Чај од лотус
Билката лотус е повеќегодишна водена билка позната како лековито средство во кинеската и индиската традиционална медицина. Значаен дел од хемискиот состав на оваа билка претставуваат полифенолите кои благотворно делуваат на здравјето. Се користи како средство за намалување на крвниот притисок и како намирнициа против стареење на организмот, а едни неодамнешни истражувања покажале и дека влијае во намалување на телесната маса.

Истражувањето покажало дека екстрактот од лотус значајно ја намалува акумулацијата на триглицериди во масното ткиво, а го зголемува разградувањето на масните наслаги.КОМЕНТАРИ
НАЈНОВО ОД ФИТНЕС И ДИЕТИ

СЕЛЕБРИТИ
Таа е најзгодната жена на светот, а за своето совршено тело има и посебен рецепт
Најплатениот модел на денешницата, Жизел Бундхен, како дете посакувала да стане атлетичарка. Ако добро го погледнете нејзиното тело денес, би можеле да помислите дека тоа е навистина така. Жизел е фит и затегната, а трчањето е сè уште нејзина голема страст.
27.01.2015, 21:29


ОРАЛНА ХИГИЕНА
Загрижувачки состојки во пастите за заби
Сè поголем број на стоматолози веруваат дека многу "комерцијални" пасти за заби содржат состојки кои се штетни за нашето општо здравје. Хемикалиите кои се наоѓаат во нив се поврзуваат, помеѓу останатото, и со некои видови на канцер, иритации во усната шуплина, но и со загадувањето на околината.
27.01.2015, 13:35


ЗДРАВИ НАМИРНИЦИ
Ова овошје ве штити од рак!
Националната американска организација на хемирчари препорачува сок од грејпфрут како обврзен дел од појадокот бидејќи ова овошје е одлично превентивно сретство против карциномот на белите дробови и дебелото црево.
24.01.2015, 16:29


ЗДРАВИ НАВИКИ
Ова се тајните на нејзината исхрана: Сè што чини Миранда Кер да изгледа толку убава!
Миранда Кер (31) вели дека за добриот изглед може да ѝ се заблагодари на генетиката, но и на исхраната која во најголем дел се состои од здрава храна и здрави напитоци. Кога ќе одлучи да си даде малку оддишка, Миранда посегнува и по "забранетите" намирници.
23.01.2015, 13:00


ИСТРАЖУВАЊА
Имате ли проблем со ладни стапала? Тоа може да доведе до сериозни последици!
Кога преовладуваат ниските температури, нема човек на кого не му годи да облече топли и удобни чорапи на своите нозе. Но, според најновите истражувања, не се работи само за удобноста, туку и за потенцијалните здравствени проблеми.
22.01.2015, 19:25


НАЈЧИТАНИ
24чaса7дена30дена

Црно, но сепак не "стеснува": Уште едно модно промашување на Ким Кардашијан
Иако Ким Кардашијан не се срами да го покаже своето тело облечена во тесни и провокативни фустани, н...
НЕКОГАШ И СЕГА
Убавината е релативна: Погледнете како изгледала Мис Америка во далечната 1924-та година
КРЕАТИВНО
Вистинска уметност: Направете оригинален ќилим од стари ќебиња
НАПРАВИ САМ
Најбрз и најоригинален начин: Еве како да исплетете шал со помош на картонска кутија
МИС УНИВЕРЗУМ 2015
Паулина Вега е Мис Универзум за 2015-тата година

ВИДЕО ВЕСТИ

Весело и лесно: За 10 минути гумени бомбони од вашата кујна
Дали знаете дека дека на сосема едноставен начин може да направите гумени бомбони мечиња? Или пак во...
КРЕАТИВНО
Вистинска уметност: Направете оригинален ќилим од стари ќебиња
НАПРАВИ САМ
Најбрз и најоригинален начин: Еве како да исплетете шал со помош на картонска кутија

ФОТО ВЕСТИ

Црно, но сепак не "стеснува": Уште едно модно промашување на Ким Кардашијан
Иако Ким Кардашијан не се срами да го покаже своето тело облечена во тесни и провокативни фустани, н...
НЕКОГАШ И СЕГА
Убавината е релативна: Погледнете како изгледала Мис Америка во далечната 1924-та година
ЗДРАВИ НАВИКИ
Ова се тајните на нејзината исхрана: Сè што чини Миранда Кер да изгледа толку убава!

ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'

   
 
  НЕ ПРОПУШТАЈТЕ


Поддржано од Tocka.com.mk, во сопственост на Точка Медиа | Маркетинг